Współpraca

Udając się w podróż warto pomyśleć o ubezpieczeniu by ochronić swój majątek przed konsekwencjami finansowymi zdarzeń które mogą nam się przytrafić. W zależności od celu podróży mogą to być:
1. Nagłe zachorowanie, wypadek lub akt terroru w kraju, w którym nie działa nasze ubezpieczenie zdrowotne, lub działa w ograniczonym zakresie (EKUZ).
2. Konieczność transportu medycznego do kraju zamieszkania, lub transportu zwłok do miejsca pochówku.
3. Zaginięcie, na skutek którego zostaną wszczęte poszukiwania przez jednostki ratownicze.
4. Wypadek i związana z nim trwała utrata sprawności.
5. Obowiązek naprawienia szkody wyrządzonej nieumyślnie innym osobom.
6. Utrata lub uszkodzenie bagażu, sprzętu sportowego.
7. Strata finansowa na skutek niewykorzystania wykupionych usług turystycznych.

Ile może kosztować brak ubezpieczenia?

AD. 1. Nie ma górnego limitu. Najdroższe interwencje, za które zapłacił Allianz w 2015 i 2017 roku nie są gwarancją, że w przyszłości nie będzie droższych. W internecie nie brakuje również informacji o osobach, które wzieły ryzyko niespodziewanej choroby lub wypadku na siebie. Węgry w zestawienia z 2015 r. są dowodem na to, że zdarzenie na terenie państwa, w którym usługi medyczne nie są szczególnie drogie, Polacy mogą korzystać z publicznej służby zdrowia tak jak miejscowi obywatele dzięki EKUZ, a transport do kraju jest krótki i nie wymaga pokonywania wysokich gór i oceanów również może drogo kosztować.
W tej samej sytuacji jest osoba, która mieszka na stałe za granicą RP i przyjeżdża do Polski.
Warto pamiętać, że można znaleźć się poza granicami kraju zamieszkania w sposób nieplanowany:
– wędrując w pobliżu granic można zabłądzić, skrócić trasę przez terytorium sąsiedniego Państwa (szlaki w Karpatach i Sudetach) lub upaść z grani szczytowej (Tatry);
– sztorm może znieść na wody innego państwa, wody międzynarodowe, gdzie pomocy udzielą jednostki ratownicze innego państwa lub zmusić do zawinięcia do portu w innym Państwie;
– awaria samolotu może zmusić pilota do lądowania na lotnisku za granicą.

AD. 2. Koszty zależą od odległości i użytego środka transportu. Najdroższy jest transport lotniczy, który w przypadku poważnych urazów, dużych odległości lub przeszkód geograficznych (mórz, oceanów) jest jedyną opcją. Przykładowe koszty zostały podane w 1:05.

AD. 3. Zależy od państwa, użytych środków (liczba ratowników, użycie helikoptera), czasu trwania akcji. Często jest to kilka – kilkanaście tys. euro. Podobnie jak w p. 1. o konieczności pokrycia kosztów akcji może zadecydować przypadkowe znalezienie się za granicą, np. upadek z grani Tatr na Słowację, gdzie za akcję ratowniczą trzeba zapłacić.

AD 4. O tym warto pomyśleć przy ubezpieczeniu podróży jako uzupełnieniu posiadanych polis wypadkowych, np. przy uprawianiu wyłączonych w nich ryzykownych sportów.

AD 5. To również temat, który wspomniałem w kontekście uzupełnienia posiadanej ochrony, a nie podstawy zabezpieczenia przed roszczeniami osób poszkodowanych. Sporty niebezpieczne? Wyjazd do USA lub Kanady, gdzie roszczenia sięgają milionów dolarów?.

AD 6. i 7. Na koniec zostawiłem koszty które da się łatwo oszacować. Stracić można to co zabrało się w podróż, zapłaciło za usługę turystyczną, nocleg, bilet.